Aktualności
Teatralne inspiracje w grupie zerówki
- 4
Mały Miś w świecie emocji
W ramach projektu: „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”2020/2021 nasza grupa „Wiewiórki” realizuje:
„Moduł II - Mały Miś w świecie emocji. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci.”
Zajęcia odbywają się w piątek 8.00-8.30 w bibliotece szkolnej.Mały Miś poprzez opowiadania i wiersze wprowadza dzieci w świat emocji. Głównym celem modułu jest kształtowanie u dzieci umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji oraz rozwijanie zdolności radzenia sobie z nimi.
Wiodące kompetencje kluczowe: Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Rozwijanie czytelnictwa: prezentacja zmisiowanych opowiadań na temat emocji. (czytanych przez nauczyciela lub słuchanych w wykonaniu Misiowego Wujka - Macieja Barańskiego.
#SkarpetkoweWyzwanie
21 marca obchodzony był Światowy Dzień Zespołu Downa – akcja #SkarpetkoweWyzwanie. Na znak solidarności z ludźmi dotkniętymi tym schorzeniem tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki. Jednocześnie akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.
W tym roku, nasza szkolna społeczność (uczniowie oraz nauczyciele) czynnie zaangażowała się w #SkarpetkoweWyzwanie. Dziękujemy za udział i liczymy, że w przyszłym roku będzie nas więcej!
11
Z wizytą na Olimpie
Mitologia grecka do dzisiaj jest cytowana w różnych kontekstach. Warto wiedzieć, skąd się wzięło np. jabłko Afrodyty, kim były Demeter i Persefona. Uczniowie klasy V na lekcjach języka polskiego przenieśli się do starożytnej Hellady – na górę Olimp. Tam, według wierzeń starożytnych Greków, mieli zamieszkiwać bogowie. Uczniowie wykonali drzewo genealogiczne greckich bogów. Zaprezentowali się w ciekawych strojach, z odpowiednimi atrybutami. W formie komiksu przedstawili prace Heraklesa. Dzieci wykazały się pomysłowością i twórczym podejściem podczas realizacji zadań.
11
Wiosna przyszła do szkoły
Dekoracje Pani Marzanny przypominają, że w tych trudnych czasach można mieć choć odrobinę radości
1
Lekcja techniki w klasie V - Ekologiczny stworek
Zmiany w pracy szkoły
Do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie - to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. W pozostałych przypadkach zostają utrzymane dotychczasowe zasady.
Placówki wychowania przedszkolnego nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach oraz zajęcia stacjonarne ze specjalistami i zdalne w szkole z nauczycielami wspomagającymi.
Nowe zmiany obowiązujące od 22 marca do 11 kwietnia
Zajęcia dodatkowe "Woda, powietrze, ogień"
Na ostatnich zajęciach „Woda, powietrze, ogień” uczestnicy eksperymentowali z cieczami. Sprawdzali, czy strumień wody może się wygiąć oraz czy woda może sprawić, że rzeczy są niewidzialne. Dowiedzieli się, jak można pozyskać sól z wody morskiej oraz czy można odzyskać rozpuszczony cukier. Zajęcia realizowane są w Szkole Podstawowej w Skułach we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach, sfinansowane ze środków Fundacji PZU.
14
Konkurs „Świetlik”
We wtorek, 9 marca, siedemnaścioro uczniów z klas I-III wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Udział w konkursie poprzedzony były przeprowadzeniem doświadczeń wyznaczonych w ramach przygotowań. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu przyrody, ale także spostrzegawczością i wnikliwością. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
Przygotowania do konkursu „Świetlik” klasa III
W ramach przygotowań do Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik” w klasie III zostały przeprowadzone doświadczenia „Na pomoc lodówce!”, „Pęcherz pławny” oraz „Zimna solanka”. Przy pierwszym doświadczeniu uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto schłodzić potrawy przed włożeniem do lodówki. W drugim doświadczeniu dzieci dowiedziały się czym jest pęcherz pławny i dlaczego jest on ważnym elementem budowy ryby. Dzieci miały również okazję zobaczyć, jak działa pęcherz pławny. W doświadczeniu „Zimna solanka” uczestnicy zajęć, dowiedzieli się jak dodanie soli do wody wpływa na jej temperaturę i do czego możemy wykorzystać tę właściwość. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, dokonywali ciekawych spostrzeżeń oraz wyciągali poprawne wnioski.
Zajęcia „Jak się uczyć?”
Zajęcia obejmują organizację warsztatu pracy, sposoby podejścia do nauki, mnemotechniki oraz ćwiczenia koncentracji i pamięci. Jednym z taki ćwiczeń jest zapamiętywanie elementów na ilustracji. Czasem jest to ćwiczenie „na rozgrzewkę” lub podsumowujące zajęcia. Dzięki niemu uczniowie mogą ćwiczyć pamięć jednocześnie dobrze bawiąc się przy tym. Wystarczą dwa kroki, aby łatwiej zapamiętać wykres, ilustrację, diagram, tabelę.
Wielkie budowanie podczas zajęć świetlicowych
Scoolski projekt
Na zajęciach scoolskiego projektu w dniu 13.03 uczestnicy rozpoznawali gatunki roślin ozdobnych, głównie drzew i krzewów sadzonych w otoczeniu domów i gospodarstw rolniczych. Omówili także rośliny uprawne: warzywa, owoce, rośliny pastewne oraz ich wykorzystanie w gospodarstwie domowym. Sprawdzali swoje wiadomości o prawidłowym odżywianiu się, stosowaniu zdrowych, świeżych produktów w przygotowywanych posiłkach.Zajęcia realizowane są w Szkole Podstawowej w Skułach we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach, sfinansowane ze środków Fundacji PZU.
1
Znane i mniej znane kobiety zapisane na kartach historii.
Na lekcji języka polskiego uczniowie zaprezentowali sylwetki znanych kobiet,których dokonania zmieniły świat.
27
Harmonogram zajęć - aktualizacja
Ważne dokumenty do rekrutacji, do oddziału przedszkolnego na rok 2021/2022
Rekrutacja dzieci do przedszkoli publicznych i oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2021/2022
Szanowni Państwo,rekrutacja do przedszkoli i oddziału przedszkolnego znajdujących się na terenie Gminy Żabia Wola na rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się w dniu 15 marca 2021 r. i będzie odbywała się drogą elektroniczną poprzez stronę internetową:
https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/gminazabiawola
Po zalogowaniu się w systemie, rodzice/prawni opiekunowie wypełniają wniosek, a następnie drukują go, podpisują i dostarczają do przedszkola/oddziału przedszkolnego znajdującego się na pierwszym miejscu na liście preferencji. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów rekrutacji, wzory oświadczeń będą dostępne w systemie. Opcjonalne istnieje możliwość potwierdzenia wniosku w systemie podpisem elektronicznym (profilem zaufanym) rodziców/opiekunów prawnych. Wówczas nie ma potrzeby składania go w formie papierowej.
Rekrutację będą prowadziły komisje powołane przez dyrektorów przedszkoli i szkoły podstawowej w następujących placówkach:
- Publicznym Przedszkolu „Leśna Kraina”, ul. Leśna 2, 96-321 Żabia Wola;
- Oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skułach, ul. Mszczonowska 3, 96-321 Skuły;
- Przedszkolu „Żabka”, ul. Warszawska 9, 96-321 Żabia Wola;
- Przedszkolu Promyk, ul. Długa 12, 96-321 Ojrzanów - Towarzystwo.
Rodzice dzieci aktualnie uczęszczających do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego mogą złożyć na rok szkolny 2021/2022 deklarację kontynuacji edukacji przedszkolnej, terminie od dnia 1 marca do dnia 8 marca br. – wówczas nie podlegają postępowaniu rekrutacyjnemu. Druki deklaracji będą dostępne w sekretariatach placówek oraz u wychowawców grup.
Poniżej krótki film instruktażowy dotyczący elektronicznego systemu Nabór.
Po rozpoczęciu rekrutacji w systemie będzie dostępny podręcznik dla rodziców.
Rekrutacja do przedszkola w pięciu krokach - film instruktażowy: https://youtu.be/4VvWy0E4dY
Zasady, kryteria oraz harmonogram rekrutacji zamieszczamy poniżej. Będą one dostępne również na stronach internetowych oraz w sekretariatach placówek.
W razie problemów lub pytań prosimy o kontakt z Centrum Usług Wspólnych w Gminie Żabia Wola, tel. 46 857 80 53.
Dzień liczby Pi
- 3
Liczba Pi
wiersz Wisławy Szymborskiej
Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe,
pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem
osiem dziewięć obliczeniem
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
Najdłuższy ziemski wąż po kilkunastu metrach się urywa
podobnie, choć trochę później, czynią węże bajeczne.
Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność.
O, jak krótki, wprost mysi, jest warkocz komety!
Jak wątły promień gwiazdy, że zakrzywia się w lada przestrzeni!
A tu dwa trzy piętnaście trzysta dziewiętnaście
mój numer telefonu twój numer koszuli
rok tysiąc dziewięćset siedemdziesiąty trzeci szóste piętro
ilość mieszkańców sześćdziesiąt pięć groszy
obwód w biodrach dwa palce szarada i szyfr,
w którym słowiczku mój a leć, a piej
oraz uprasza się zachować spokój,
a także ziemia i niebo przeminą,
ale nie liczba Pi, co to to nie,
ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć,
nie byle jakie osiem,
nieostatnie siedem,
przynaglając, ach, przynaglając gnuśną wieczność
do trwania.
Zajęcia świetlicowe z grą "Kolorowy kod"
Makiety starożytnego grodu i współczesnego miasta wykonane przez uczniów klasy II
Archiwum Aktualności