•

Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Skułach, wybudowana w latach 1960/1962, jest spadkobierczynią i kontynuatorką działalności edukacyjnej prowadzonej najpierw w szkółce parafialnej i w domach prywatnych, a później w budynku szkolnym w Bartoszówce. Do obwodu szkoły przynależą następujące wsie: Bartoszówka, Bolesławek, Ciepłe, Ciepłe Pierwsze, Grzegorzewice, Grzmiąca, Lasek, Petrykozy, Piotrkowice, Redlanka, Skuły. Ministerstwo Edukacji Narodowej w czerwcu 2012 r. nadało szkole tytułu „Szkoły przyjaznej dla sześciolatka”.
        Budynek szkoły jest dwukondygnacyjny, murowany, położony na niewielkiej skarpie w centrum Skuł. Usytuowanie wśród zieleni wysokich świerków, modrzewi i lip, płożących się tui, okazałych cisów i bzów stanowi doskonałą zieloną barierę oddzielającą uczniów i teren przyszkolny od hałasu i ruchu samochodów.

Patron: Maria Kownacka

Logo:
        Odznaka w kształcie koła, ze złotą obwódka, żółtymi płatkami słonecznika na niebieskim tle i czarnym napisem w środku kwiatka „Szkoła Podstawowa im. M. Kownackiej 1895 Skuły”

Maskotka szkolna:
        Plastuś - ludzik z plasteliny, jeden z najbardziej znanych bohaterów utworów Marii Kownackiej.