Z inicjatywy naszej szkoły w styczniu odbył się briefing informacyjny dla placówek naszej gminy oraz powiatu grodziskiego i żyrardowskiego. Było to spotkanie z ekspertami i naszą panią dyrektor. Skąd my na takim wydarzeniu? Byliśmy pierwszą szkołą w Polsce, która zgłosiła się do badania w kierunku cukrzycy typu 1 innowacyjną metodą w związku z czym zostaliśmy honorowymi ambasadorami akcji. Akcja powinna nazywać się "Ratuj życie swojego dziecka", bo dzięki niemu dzieci mają szansą na całkowite wyleczenie z cukrzycy typu 1. To wyjątkowe na skalę kraju. Liczymy, że dzięki zaangażowaniu szkół, przedszkoli, żłobków jest szansa na ratowanie zdrowia i życia dzieci. To wspaniale, że Gmina Żabia Wola może być prekursorem w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej w tym zakresie.
Dziękujemy Pani Wójt i Panu Wójtowi za chęć zorganizowania spotkania pod patronatem gminy.
Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Zakład Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka w ramach projektu EDENT1FI przeprowadza obecnie bezpłatne badania przesiewowe, mające na celu wykrycie bardzo wczesnej, bezobjawowej fazy cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku od 2 do 17 lat. Badania przeprowadzane są m.in w placówkach oświatowych.
Koordynację badań prowadzą prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska (WUM) oraz dr n. biol. Mariusz Ołtarzewski (IMiDz). Fundacja dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą wspiera realizację projektu EDENT1FI propagując informację o projekcie i organizując przeprowadzenie badań w placówce.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie gości
Wójt Gminy Żabia Wola - Maria Kłosiewicz, sekretarz gminy - Kamila Piątek
2. Przedstawienie informacji na temat badań i korzyści płynących ze wczesnej diagnozy cukrzycy typu 1 - projekt EDENT1FI
prof dr. hab. n. med. Agnieszka Szypowska - Kierownik Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM
3. Jak wygląda logistyka i realizacja badania w placówce oświatowej?
Dagmara Staniszewska - Prezes Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą
4. Jak zorganizować badanie w placówce ?
Dominika Brzezińska - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skułach
Informacje o chorobie
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki trzustki i niszczy je, co powoduje zatrzymanie produkcji insuliny, czego konsekwencją jest wysoki poziom cukru we krwi. Obecnie około 9 mln ludzi na świecie choruje na cukrzycę typu 1 i niestety liczba ta ciągle się zwiększa, dlatego ważne jest, aby szukać rozwiązań spowalniających rozwój choroby.
Informacje o badaniach
Badanie polegające na analizie kilku kropel krwi pobranej z palca, pozwala na wykrycie przeciwciał związanych z cukrzycą typu 1. Dzięki temu możemy zidentyfikować dzieci chore na cukrzycę typu 1 jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów klinicznych. Wczesna diagnoza umożliwia podjęcie działań mogących opóźnić wystąpienie pełnoobjawowej cukrzycy typu 1 oraz otoczenie specjalistyczna opieką diabetologiczną od momentu diagnozy.