• 8 Skulska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska

„LEŚNI LUDZIE”

ROK HARCERSKI  2020/2021

Nasz drużyna powstała w 2015 roku i należy do Hufca Mszczonów -Chorągiew Mazowiecka ZHP

Działamy przy Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skułach

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH !

Kntakt: Anna Cebula SP Skuły  46 857 98 28

Charakterystyka drużyny:

Od  września 2020r. stan drużyny wynosi  12 harcerzy: 5 harcerek i 7 harcerzy. Harcerze wywodzą się spośród uczniów klas IV-VII  Szkoły Podstawowej im. Kownackiej w Skułach oraz ze Szkoły Podstawowej w Józefinie.

Opieramy się na  ideałach harcerskich, zgodnie z Prawem Harcerskim.

Zbiórki: Drużyna ma w planach zagospodarować tymczasowo pomieszczenie harcówki  w budynku Słubica Dobra ul. Słoneczna 36. Planujemy, aby zbiórki odbywały się  - w co drugą sobotę miesiąca   w godzinach od 9.00 do 12.00 oraz zorganizujemy  biwaki, wieczernice itp.  w razie potrzeby . Czekamy na harcówkę w nowym budynku szkoły w Skułach.

Kadra drużyny: drużynowa, stopień instruktorski przewodniczka: Anna Cebula i przyboczny (zakończona próba na przewodnika): Michał Nowakowski .  Zastępowi: Julia Michałowska
        i Jakub Mirgos. Chorąży Stanisław Grzegrzółka. Strażnicy ognia: Stefan Cebula i Jakub Mirgos.

Współpraca  z:
        - Gromadą zuchową przy szkole w Skułach (spotkania przy ognisku, czynny  udział w rajdach, pomoc przy prowadzeniu gromady zuchowej).
        - Kołem Wolontariatu działającym w szkole w Skułach.
        - Urzędem Gminy w Żabiej Woli oraz z GOK  i innymi organizacjami działającymi w naszej gminie.

- Z innymi drużynami Hufca  Mszczonów i Hufca Grodzisk Mazowiecki poprzez uczestnictwo
         i organizację wspólnych  imprez harcerskich  mających na celu integrację środowiska  harcerskiego w atmosferze przyjaźni, braterstwa oraz propagowanie ideałów harcerskich
         i patriotycznych.
        - Nauczycielami i dyrektorem  SP Skuły, Nadleśnictwem Grójec,  Sklepem P. Marcjanik.
        - Mieszkańcami naszej gminy.

Cel nadrzędny:

Kształtowanie osobowości harcerzy według Prawa Harcerskiego.

Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.”

CELE GŁÓWNE:

- Integracja drużyny.
        - Rozwijanie patriotycznych postaw i poznanie historii naszej okolicy i historii Polski.
        - Pielęgnowanie pamięci o ludziach poległych za Ojczyznę.
        -Zdobywanie sprawności i stopni harcerskich.
        - Powiększenie drużyny.
        - Nauka odpowiedzialności za podjęte zadania i decyzje.
        - Znajomość i rozumienie przez harcerzy Prawa oraz  Przyrzeczenia Harcerskiego.
        -  Przyrzeczenie Harcerskie.
        - Działanie metodą zastępów
         -Budzenie wrażliwości na krzywdę i niedolę innych ludzi poprzez czynny udział w akcjach wolontariatu.
        - Doskonalenie wiedzy i umiejętności harcerzy z zakresu technik harcerskich: praca z mapą,
         z busolą, alfabet morse'a.
        - Rozwijanie więzi z przyrodą ( zbiórki na łonie natury, biwaki).
        - Kształtowanie postaw prozdrowotnych w tym związanych z procedurami w okresie pandemii .

Zamierzenia  programowe :
        Zdobycie funduszy  dla drużyny.
        Dbanie o grób na skulskim cmentarzu „w polu”  pomordowanych w czasie wojennych zawieruch.
        Przygotowanie i adoptowanie pomieszczenia na harcówkę w Słubicy Dobrej. Reprezentowanie ZHP przez uczniów w szkołach do których uczęszczają ( dni mundurowe. itp.)
        Zdobycie umiejętności z zakresu technik harcerskich.
        Wykształcenie przyszłych zastępowych i przybocznych – kursy oraz wybór zastępowej zuchów.
        Kształtowanie postawy (współzawodnictwo i współdziałanie).
        Rozśpiewanie drużyny.
        Przeprowadzenie zbiórek realizujący zakres potrzebny harcerzom do Przyrzeczenia Harcerskiego oraz do zdobycia stopni harcerskich.

Utrzymywanie kontaktów z innymi drużynami z Hufca Mszczonów i nawiązanie kontaktu z 25 GGSDSH "Zawiszacy" z Grodziska Mazowieckiego.
        Tworzenie obrzędowości drużyny: pseudonimy i totemy zastępów.